Na przełomie sierpnia i września 2024 r. na zlecenie kopalni w Lubuskiem, pracownicy naszej firmy wykonywali poszukiwania złóż węgla brunatnego. Nasi specjaliści przeprowadzili badania grawimetryczne oraz tomografię elektooporową (ERT). Potwierdziły one obecność złóż węgla brunatnego na różnych głębokościach pod poziomem gruntu.
Grawimetria bada zmiany natężenia siły ciężkości Ziemi powodowane przez niejednorodny rozkład mas w ośrodku geologicznym. W dużym uproszczeniu – bada gęstość skał. Natomiast tomografia elektrooporowa polega na pomiarze zróżnicowania właściwości elektrycznych ośrodka co związane jest z niejednorodnością ośrodka skalnego. Innymi słowy – mierzy elektrooporność warstw skalnych. Połączenie właśnie tych dwóch metod badawczych pozwala na dokładniejsze ustalenie prawdopodobieństwa występowania złóż w wyznaczonym rejonie.
Do takich badań nasi geo-inżynierowie wykorzystują bardzo precyzyjny i wielokrotnie sprawdzony sprzęt (m.in. grawimetry, tachymetry, transmitery i systemy pozyskiwania danych). Wykonane w terenie pomiary i zgromadzone dane zostały przetworzone i zinterpretowane przez dedykowane oprogramowanie. Wyniki które otrzymaliśmy, w postaci dokładnych opisów, wykresów i odpowiednio zmapowanych obszarów, zostały przekazane naszemu Klientowi.
Poszukiwania złóż węgla zakończyły się sukcesem a dzięki potwierdzeniu ich obecności, kopalnia już w niedługiej przyszłości będzie mogła przystąpić do prac odkrywkowych i wydobywczych.